مقالات

طریقه تهیه موم اپیلاسیون با عسل چگونه است؟

طریقه تهیه موم اپیلاسیون با عسل چگونه است؟

ممکن است خیلی از شما دوست داشته باشید در خانه اقدام به تهیه موم اپیلاسیون کنید. بنابراین در صورتی که می خواهید موهای بدن خود را اپلاسیون کنید اما قصد ندارید اینکار را در آرایشگاه انجام دهید یا موم خریداری نمایید،می توانید چندین ماده تشکیل دهنده را در منزل پیدا کنید و از طریق آن ها موهای زائد بدن خود را حذف نمایید. کافیست مقداری عسل، شکر و آب لیمو را با هم ترکیب کنید و حرارت دهید. بعد از اینکه ترکیب مدنظر خنک شد می توانید آن را بر روی پوست خود بمالید و از پارچه برای برداشتن آن استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه موم اپیلاسیون

یک چهارم پیمانه عسل( 59 میلی لیتر)
یک پیمانه شکر( 200 گرم)
یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه
6 قطره روغن خوشبو( اختیاری)

گام اول: تهیه موم اپیلاسیون با عسل

 1. همه مواد تشکیل دهنده جهت تهیه موم اپیلاسیون را با هم ترکیب کنید

برای تهیه موم اپیلاسیون ابتدا در یک ظرف مناسب یا در ظرفی که برای مایکروویو مناسب است، یک چهارم پیمانه عسل را بریزید. سپس یک پیمانه شکر سفید را به آن اضافه کنید و یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه را به آن بیفزایید. حالا مواد را با هم ترکیب کنید.

بافت مواد ترکیب شده بعد از اضافه کردن همه مواد، دانه ای خواهد بود.

 1. ترکیب را حرارت دهید

حالا ظرف خود را روی اجاق گاز قرار دهید، حرارت را روشن کنید. دمای آن را روی شعله متوسط یا کم قرار دهید و ترکیب را به طور مداوم هم بزنید تا گرم شود. اگر از مایکروویو استفاده می کنید، آن را به مدت 10 الی 30 ثانیه در مایکروویو قرار دهید. سپس ظرف را خارج کنید، ترکیب را هم بزنید و اگر لازم بود باز هم فرآیند را تکرار کنید. اینکار ممکن است یک دقیقه طول بکشد. این موضوع به قدرت مایکروویو شما بستگی خواهد داشت. در هر دو صورت، ترکیب را قبل از اینکه بجوشد یا شروع به پخت کند از روی حرارت بردارید.

اگر از تنظیمات با درجه حرارت بالا در مایکروویو استفاده می کنید، بهتر است هر 10 ثانیه یکبار ترکیب را از مایکروویو خارج کنید تا زیاد داغ نشود.
از دمانسج مخصوص پخت غذا برای بررسی دمای ترکیب خود استفاده کنید. دمای ترکیب نباید بیش از 110 درجه فارنهایت بالا رود.

 1. اجازه دهید ترکیب قبل از استفاده خنک شود

به خاطر داشته باشید حتی زمانی که ترکیب شما به حالت جوش نرسیده باز هم داغ است و استفاده از آن می تواند بدن شما را بسوزاند. به همین خاطر باید منتظر خنک شدن آن بمانید. زمانی را برای خنک شدن آن اختصاص دهید. در این شرایط ترکیب شما باید گرم باشد اما دست زدن به آن باعث سوزش بدن نشود. قبل از اینکه دست خود را در این ترکیب فرو ببرید، 15 الی 20 دقیقه منتظر بمانید.

خوب بعد از اینکه احساس کردید دمای ترکیب شما مناسب است، کمی از آن را بر روی ناحیه ای از بدن که می خواهید اپیلاسیون کنید بمالید و ببینید به ترکیب حساسیت دارید یا خیر.
در هنگام تهیه موم اپیلاسیون، اگر دوست داشتید می توانید کمی روغن خوشبو به این ترکیب اضافه کنید.

 1. زمانی که منتظر خنک شدن ترکیب هستید، بافت آن را بررسی کنید

ترکیب را با قاشق هم بزنید. بافت دانه ای باید ضخیم شده باشد و در طول حرارت به رنگ قهوه ای دراید. اگر هنوز ترکیب شما حالت مایع دارد، کمی شکر به آن اضافه کنید و دوباره آن را گرم نمایید.

به خاطر داشته باشید که این ترکیب هنوز داغ است و ذوب شدن شکر برای تهیه موم اپیلاسیون به مدت زمان زیادی نیاز ندارد. پس آن را زیاد حرارت ندهید.
گام دوم: اپیلاسیون بدن

 1. موم به دست آمده را بر روی بدن خود بمالید

از چاقو یا ابزار مناسب همچون چوب بستنی برای پخش کردن موم به دست آمده بر روی بدن استفاده کنید. موم کافی بر روی بدن اضافه کنید تا بتواند بخش های مختلف بدن را بپوشاند. همان طور که اینکار را انجام می دهید موم را به سمت پایین و در جهت رشد موها اعمال نمایید. به عنوان مثال در پاها، آن را از زانو به سمت پایین بزنید.

در هر بار زدن موم بر روی بدن، آن را به سرعت روی قسمت مورد نظر بزنید و در جهات مناسب اینکار را انجام دهید. سعی کنید تا جایی که می توانید موم را به صورت نازک بزنید. زدن این مواد بر روی پوست ممکن است باعث سفت شدن موم شود و برداشتن آن را سخت تر نماید.
زدن این موم ممکن است به کمی تمرین نیاز داشته باشد. کمی روی پوست خود تمرین کنید.

 1. پارچه خود را روی موم قرار دهید

یک پارچه تمیز و مناسب را تهیه نمایید، اندازه پارچه را بر اساس ناحیه ای که موم می زنید انتخاب کنید یا آن را کمی بزرگ تر انتخاب نمایید. آن را بر روی موم بگذارید و حداقل حدود 5 سانتی متر در انتهای آن جای خالی برای کندن موم قرار دهید. حالا ناحیه ای که موم را پخش کرده اید در جهت رویش موها به آرامی مالش دهید تا پارچه به آن بچسبد. اینکار را دو الی سه بار تکرار نمایید.
این رو هم بخون:
تهیه موم اپیلاسیون بدن با شکر

شما می توانید تی شرت های قدیمی یا سایر پارچه هایی که کاربردی ندارند را برش دهید و از آن ها استفاده نمایید. اگر این کار را می کنید مطمئن شوید که پارچه شما زیاد کش دار نیست. برای برداشتن موم به یک پارچه سفت نیاز خواهید داشت.
انتهای آزاد پارچه باید در جهت رشد موهای شما باشد. به عنوان مثال در ساق پا، این انتها باید به سمت مچ پا قرار گیرد.

 1. پارچه را از روی پوست بردارید

حالا دست خود را بلند کنید، یک طرف پارچه را بگیرید و به کمک انگشتان دست خود پارچه را در خلاف جهت رشد موها بکشید. به سرعت انتهای آزاد پارچه را با انگشت بکشید. اینکار باعث برداشته شدن موها می شود. کسانی که دوره آموزش اپیلاسیون را دیده اند می دانند که حتما باید این عمل را در خلاف جهت رشد موها انجام دهند، بنابراین از انجام این نکته هرگز غافل نشوید.

به عنوان مثال در ساق پا، باید نوار پارچه را به سمت زانو بکشید.
همان طور که اینکار را انجام می دهید سعی کنید مسیر مستقیم را طی نمایید. از کشیدن آن در زوایای مختلف پرهیز کنید.
پارچه را با یک حرکت سریع و تمیز از روی بدن بردارید.

 1. اگر لازم بود کارهای بالا را تکرار کنید و سپس پوست را تمیز نمایید

اگر احساس کردید موهای ناحیه مدنظر به درستی برداشته نشده است، موم بیشتری روی آن بمالید و از پارچه تمیز دیگر برای پوشاندن آن استفاده کنید. بسته به بزرگ بودن ناحیه ای که موم گذاری می کنید، ترکیب سرد شده یا سفت شده را کمی گرم کنید تا پخش کردن آن روی بدن آسان تر باشد. باز هم مراقب دمای ترکیب باشید تا بدنتان دچار سوختگی نشود. بعد از اینکه کارتان تمام شد، پوست را با آب گرم بشویید.

اگر لازم بود موم بیشتری بر روی همان ناحیه بزنید و از نوار پارچه ای دیگر استفاده نمایید. بعد از اینکار، از موچین برای برداشتن سایر موها استفاده کنید. پوست شما در برابر موم سوم حساس تر خواهد بود.
اگر می خواهید پوست خود را بشویید از صابون استفاده کنید اما اینکار ضروری نیست. تنها چیزی که شما نیاز دارید آب گرم است. اگر از روغن خوشبو استفاده کرده اید و می خواهید بوی آن را حفظ کنید از صابون استفاده نکنید.
اگر بعد از اپیلاسیون احساس کردید پوست تان خشک یا قرمز شده است برای رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون می توانید از انواع روغن های مناسب از جمله روغن مخصوص بدن کودک استفاده کنید.
پارچه ممکن است با آب داغ تمیز شود. بعد از شستن پارچه می توانید دوباره از آن استفاده کنید.
این رو هم بخون:
دانستنی های مهم درباره اپیلاسیون و مشکلات آن!
نکاتی برای انجام اپیلاسیون با کیفیت تر

 1. قبل از زدن موم پوست خود را بشویید و خشک کنید

از صابون و آب برای برداشتن هرگونه آلودگی و کثیفی از روی پوست خود استفاده کنید. برخی از مواد ممکن است مانع از چسبیدن درست موم به پوست شود. هر چیزی که بر روی پوست قرار دارد را بشویید. سپس پوست خود را به طور کامل خشک کنید. به خاطر داشته باشید که آب ممکن است موم را نازک کند و پیوند آن با پارچه را تضعیف نماید.

می توانید پوست خود را بعد از خشک کردن با پودر بچه بپوشانید. اینکار باعث می شود هر گونه رطوبت باقی مانده در پوست از بین برود و تداخلی برای ایجاد پیوند موم با بدن ایجاد نکند.

 1. اجازه دهید موهای شما به خوبی رشد کنند

اگر به جای استفاده از موم، شیو می کنید کمی صبور باشید. اجازه دهید موهای شما به حدی رشد کنند که برداشتن آن با موم ساده تر و راحت تر باشد. حداقل یک یا دو هفته بعد از شیو منتظر بمانید و سپس از موم استفاده کنید.

بعد از تکرار موم گذاری، باید منتظر بمانید تا موها چند سانتی متر دوباره رشد کنند.

 1. استفاده از موم را زمان بندی کنید.

اگر در استفاده از موم تازه کار و مبتدی هستید، ممکن است بیشتر از سایر افراد اینکار را انجام دهید. بعد از اینکه بار اول از موم استفاده کردید موها و رشد آن را بررسی کنید. موهای جوان تر برای موم گذاشتن بسیار کوتاه هستند و ممکن است نتوانند پیوند خوبی با موم ایجاد نمایند. پس منتظر رشد موها بمانید.

موهای تکی خودشان به صورت طبیعی می افتند. پس رشد مجدد موها ممکن است در فازهای مختلفی انجام شود. این موضوع بدین معنی است که در چند هفته اول ممکن است مجبور شوید چندین بار از موم استفاده نمایید.
با گذشت زمان ریشه موهای زائد شل می شود و بعد از چند وقت ممکن است رشد خوبی نداشته باشد. این موضوع باعث می شود مجبور نباشید به طور مرتب از موم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 − چهار =